Із травня 2025 року в Естонії українці більше не отримуватимуть фінансову підтримку для покриття витрат на житло та послуги перекладачів. Відповідне рішення ухвалили Департамент соціального страхування країни спільно з Талліннським управлінням соціальної підтримки та охорони здоров’я, які припиняють надання цієї форми допомоги. Про це повідомляє джерело ERR.
Програма стартувала у 2022 році й була створена для того, щоб підтримати осіб, які змушені були залишити свої домівки, надаючи їм одноразову грошову компенсацію на оренду житла. Це дозволяло людям швидше знайти тимчасове помешкання в Естонії.
«Ми не припиняємо підтримку повністю, а змінюємо її формат — робимо її більш адресною та стабільною. Зараз поступово переходимо до стандартної моделі, в якій допомога передбачена передусім для осіб, які подали заявки на міжнародний або тимчасовий захист, не мають рідних в Естонії та мешкають у державних центрах тимчасового проживання. Такі люди потрапляють туди за направленням поліції та прикордонної служби», — зазначила Лійс Палоотс, яка очолює міграційний підрозділ Департаменту соціального страхування.
Також в установі розглядають варіант припинення подібних домовленостей з іншими муніципалітетами, щоб сформувати єдиний принцип дій по всій країні та повернутись до загального підходу в наданні допомоги.
У коментарі ERR йдеться, що завдяки змінам підтримка більше не залежатиме від конкретного регіону, де тимчасово проживає особа. Головним критерієм залишиться потреба в допомозі під час переїзду з центру розміщення.
За даними видання, з червня 2022 року по квітень 2025 року майже 11 тисяч українських родин отримали таку грошову допомогу. У 2024 році компенсацію було призначено 1710 домогосподарствам, з яких понад 60% мешкали в столиці. Максимальна сума виплати складала до 1200 євро на одне домогосподарство.
Останні події щодо українців за кордоном
Соціолог Антон Грушецький прокоментував статистику бажання українських переселенців повернутися додому. За його оцінками, близько чверті з них розглядають таку можливість.
Він підкреслив, що чим комфортніше українці почуваються в інших країнах, тим вищі вимоги вони ставлять до умов повернення в Україну.
Також Грушецький озвучив приблизні дані щодо кількості українців за кордоном. Найбільший потік припав на 2022 рік, а частково — на 2023 рік.