Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) вивчили зміни у способах використання ударних дронів “Шахед” з боку російської армії з метою виснаження української ППО та її нейтралізації.
Джерело: ISW
Цитата зі звіту: “У другій половині березня та на початку квітня 2025 року російські війська знову почали діяти згідно зі звичними схемами авіаударів після того, як у середині лютого – на початку березня тимчасово активізували використання великомасштабних далекобійних ударних груп.”
Деталі: Під час середини лютого та на початку березня спостерігалися масовані атаки з боку РФ. Однак упродовж останніх тижнів інтенсивність знизилася, і атаки стали більше відповідати шаблону, характерному для січня та раннього лютого, але з меншою кількістю застосованих ракет.
7 квітня Росія не здійснила жодного обстрілу, хоча напередодні, 6 квітня, було зафіксовано наймасштабніший удар за останні тижні. Після цього регулярні атаки відновилися.
Російська влада досі уникає участі в запропонованому перемир’ї між США та Україною, яке, за припущеннями, було озвучене президенту РФ Володимиру Путіну спеціальним представником США на Близькому Сході Стівом Віткоффом 13 березня.
Умовне припинення атак по енергетичних об’єктах не вимагало повного зупинення ударів дронами й ракетами, однак загальне перемир’я на лінії фронту, у повітрі й на морі, передбачає повне припинення будь-яких атак Росією по території України.
Цитата зі звіту: “Російська сторона, ймовірно, навмисне зволікає з перемовинами щодо повномасштабного припинення вогню, щоб продовжити досягати тактичних переваг на фронті, а також завдавати далекобійних ударів по військовим і цивільним об’єктам з метою тиску на населення та зниження обороноздатності України.”
Інфографіка: ISW
Деталі: Упродовж останнього періоду російські військові адаптували методи атак на значні відстані. Це, ймовірно, частина зусиль із нанесення максимальної шкоди, зокрема через повернення до форматів ударних груп, подібних до тих, що застосовувалися раніше цього року, а також задля залякування мирного населення.
За інформацією українських джерел і німецького медіа BILD, наприкінці березня й на початку квітня російські сили використовували безпілотники дальнього радіусу дії, наближаючи їх на висоті в кілька кілометрів до великих українських міст, а потім завдаючи удару кількома дронами одночасно.
Українські джерела також повідомили, що “Шахеди” часто запускаються у великій кількості та щільно згруповані, щоб ефективніше проривати українську протиповітряну оборону. Зафіксовано створення ударних груп із 10–15 дронів, які концентруються перед атакою на місто.
6 квітня начальник управління комунікацій Повітряних сил ЗСУ, полковник Юрій Ігнат, зазначив, що Росія постійно вдосконалює свої безпілотники “Шахед”, а також балістичні ракети й підходи до атак, що ускладнює їхнє виявлення та збиття українськими силами.
Цитата зі звіту: “Раніше армія РФ застосовувала дрони дальнього радіусу “Шахед” у вигляді хвильоподібних запусків щоночі по різних об’єктах. Поточні звіти про їхнє використання у щільно згрупованих формаціях свідчать, що військові РФ вважають таку тактику ефективнішою для ослаблення протиповітряної оборони України.”
Основні висновки ISW станом на 12 квітня:
- Генерал Кіт Келлог, представник США в Україні, 11 квітня висловився на користь розгортання миротворчих сил у західних регіонах України після можливого припинення бойових дій.
- Російські медіа, зокрема офіційні та пропагандистські, 12 квітня посилили риторику неприйняття будь-якої присутності миротворців на українській території.
- Наприкінці березня й на початку квітня 2025 року російські війська знову почали застосовувати стандартну схему обстрілів після періоду більш інтенсивних атак у середині лютого – на початку березня.
- Військові представники Китайської Народної Республіки, за повідомленнями, відвідали передову в Україні, ймовірно, з метою збору даних для підготовки до майбутніх конфліктів, з огляду на участь щонайменше 155 громадян КНР у війні.
- Партнери України в Європі оголосили про нові пакети військової підтримки під час зустрічі Контактної групи з питань оборони України (формат Рамштайн), яка відбулася 11 квітня.
- Українські сили досягли успіхів поблизу Курахового, водночас російські підрозділи просунулися в районі Сумщини, а також біля Торецька і Покровська.