Рефат Чубаров, очільник Меджлісу кримськотатарського народу, заявив, що команда президента США Дональда Трампа опинилася у складній ситуації, викликаній власними проросійськими висловлюваннями, і тепер намагається “зондувати” позицію української влади, поширюючи сигнали про ймовірні територіальні поступки заради припинення війни.
Джерело: коментар Чубарова для проєкту “Крим.Реалії” від “Радіо Свобода”
Пряма мова: “Трамп зі своєю адміністрацією самі загнали себе в глухий кут. Варто лише пригадати їхні численні симпатії до Путіна та Росії, які лунали ще до початку будь-яких перемовин. Це дало Кремлю підстави діяти відкрито, проявляючи свої імперські прагнення. І зараз, на мою думку, хоча це вже скоріше припущення, американська адміністрація намагається дослідити готовність української влади до компромісів, запускаючи в інформаційний простір ідеї щодо поступок частиною територій, нібито як необхідної умови для досягнення миру й завершення конфлікту.”
Деталі: Чубаров наголосив, що Україна повинна рішуче відкидати будь-які, навіть умовні чи теоретичні, пропозиції, які передбачають передачу частини своїх територій в обмін на мир.
“У такому сценарії не буде ані миру, ані перспектив для існування української держави. І оскільки подібні маніпуляції лише набирають обертів, українські лідери й політики зобов’язані відповідати чітко й жорстко кожного разу, коли за цими пропозиціями стоятимуть конкретні особи чи уряди”, – підкреслив глава Меджлісу.
Він також нагадав, що Меджліс категорично не приймає будь-які спроби визнання окупації Криму Росією – ані в юридичному, ані в фактичному сенсі.
Пряма мова: “Наша позиція є незмінною й базується як на міжнародних нормах, так і на внутрішньому законодавстві України: Крим – це земля корінного кримськотатарського народу, і він є невід’ємною складовою української території. Тому жодна сила, жодна іноземна держава не має права вирішувати долю Криму замість України та її кримськотатарських громадян.”
Контекст подій:
- 17 квітня в Парижі відбулися багатосторонні переговори за участі делегацій з України, США, Франції, Великої Британії та Німеччини щодо шляхів припинення російської агресії.
- Президент Трамп висловив надію на те, що Київ і Москва найближчим часом зможуть досягти згоди, після чого обидві сторони розпочнуть масштабну економічну співпрацю зі США.
- Як повідомляє The Wall Street Journal, на Україну чиниться тиск із боку Вашингтону з вимогою надати відповідь на низку ініціатив, серед яких – можливість американського визнання анексії Криму Росією в 2014 році та відмова від перспективи вступу до НАТО.