Руслан Стефанчук зазначив, що держава має гарантувати справедливе ставлення до військових, які несуть службу на передовій лінії фронту.
На думку голови Верховної Ради, ухвалення закону про демобілізацію в умовах війни може стати критичним викликом для державності України. Водночас він підкреслив, що важливо подбати про гідні умови для тих, хто захищає країну на передовій. Про це він розповів у розмові з “Громадським радіо”.
Стефанчук акцентував, що не знає прикладів країн, які проводили б демобілізацію в розпал бойових дій. Єдиний історичний випадок, за його словами, трапився у 1919 році в Українській Народній Республіці.
“Ми всі добре пам’ятаємо, чим це закінчилося — тоді наша державність була втрачена на тривалий час. Безумовно, я розумію, що нестерпно складно перебувати на фронті чотири роки поспіль, постійно ведучи бій з агресором”, — сказав він.
Політик додав, що важливо налагодити систему, яка дозволить захисникам отримувати відпочинок, проходити ротації, а самі процеси мають бути ефективно організованими. За його словами, відповідні дії в цьому напрямі вже здійснюються.
“Ми очікуємо, що ЗСУ самі запропонують бачення: скажуть — ось як ми це бачимо. Якщо для реалізації потрібне законодавче рішення — Верховна Рада готова його розглянути. Але, чесно кажучи, у багатьох випадках намагаються перекласти все на закони, хоча це не завжди виправдано”, — підкреслив Стефанчук.
Він зазначив, що не всі питання мають вирішуватися на рівні закону. Конституція чітко визначає, які сфери мають законодавче регулювання. В інших випадках, наприклад, коли йдеться про ротацію або переведення, рішення можуть прийматися на рівні армії чи урядових постанов.
“У статті 92 Конституції чітко вказано, що саме підлягає регулюванню законом. Якщо певні процеси можна врегулювати рішеннями Кабінету Міністрів або внутрішніми документами Збройних Сил, то це і потрібно робити. Наприклад, питання ротацій — це внутрішня організаційна справа ЗСУ. І є підрозділи, які вже налагодили цю систему: там військові регулярно проходять ротації, мають відпустки тощо”, — підсумував спікер парламенту.
Демобілізація в Україні: поточна ситуація
Як повідомляло видання УНІАН, народний депутат від фракції “Слуга народу” Єгор Чернєв, який є заступником голови комітету з питань нацбезпеки та оборони, розповів, що законопроєкт щодо демобілізації досі є предметом дискусій між Міністерством оборони та Генштабом. За його словами, ці структури не можуть дійти згоди щодо підтримки цього документа — Генштаб наразі виступає проти, оскільки не має достатнього ресурсу для заміни мобілізованих військових.
У свою чергу, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський застеріг, що в разі реалізації демобілізації Україна ризикує втратити третину складу своєї армії.