Напередодні зустрічі українська сторона підготувала спеціальний документ для обговорення з партнерами.
Перемовини у британській столиці втратили свій початковий рівень після появи інформації про підготовлений Україною текст, у якому зазначалося, що питання територій не розглядатимуться до моменту “повного й беззастережного припинення бойових дій”. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела, обізнані з перебігом дискусій.
Як розповіло джерело, така позиція України викликала занепокоєння у США, оскільки, ймовірно, вона суперечить певним домовленостям, яких американські представники досягли з російською стороною. Деякі з пропозицій, висунутих спеціальним представником президента США Стівом Віткоффом, Київ відкинув.
Крім Криму, обговорюються й інші територіальні суперечки. За словами інформаторів, Вашингтон прагне, аби Київ та Брюссель де-факто визнали російський контроль над близько п’ятою частиною українських земель. Москва ж, у свою чергу, вимагає скасування санкцій Євросоюзом ще до завершення переговорного процесу, чому ЄС категорично опирається.
Деякі ініціативи США також не знаходять підтримки у Кремлі. Як повідомили два дипломати, Вашингтон не поділяє вимогу Росії про повну демілітаризацію України й не заперечує можливу присутність європейських сил у якості майбутніх гарантій безпеки для України.
Reuters додає, що представники Києва та ЄС не припиняють зусиль щодо продовження переговорного процесу й досягнення домовленості. Попри складнощі, частина зустрічей у Лондоні все ж відбулася. Зокрема, глава британського МЗС Девід Леммі та очільник Міноборони Джон Хілі провели важливі бесіди з українськими колегами. Хілі також зустрівся зі спеціальним посланцем президента США в Україні Кітом Келлогом.
Причини зриву лондонських переговорів
Як писав раніше УНІАН, 23 квітня американська адміністрація підготувала проект мирної угоди, що передбачає закріплення за Росією практично всіх захоплених українських територій. Цей документ був складовою частиною семипунктного плану припинення конфлікту, який не передбачає чітких безпекових зобов’язань США перед Україною. Про це повідомило видання The Telegraph. У цей день у Лондоні мали відбутися обговорення між делегаціями США та України щодо зазначеного плану.
Однак домовленості не були реалізовані — зустріч скасували. Причиною стало те, що Держсекретар США Марко Рубіо відмовився від участі, дізнавшись про жорстку позицію Києва щодо Криму. Згідно з повідомленням CNN, президент України Володимир Зеленський дав чітко зрозуміти: він не проти діалогу з Москвою, однак ніколи не погодиться на угоду, що підтверджує російський суверенітет над Кримом.
Після рішення Марко Рубіо не летіти до Лондона аналогічно вчинили голови МЗС Франції та Німеччини. Водночас вони заявили про проведення двосторонніх переговорів між дипломатичним керівництвом Великої Британії та України.