Православне свято сьогодні має мелодійну назву – Андрій Налива.
4 липня в українській православній традиції вшановують пам’ять святого Андрія, єпископа Критського, відомого як видатного богослова, наставника Церкви та автора багатьох богослужбових гімнів. У цій статті розглянемо традиції та звичаї, пов’язані з цим днем, його особливості і заборони, а також дізнаємося про церковне свято відповідно до старого стилю.
Церковне свято в Україні сьогодні
4 липня (17 липня за старим стилем) – день пам’яті святителя Андрія, єпископа Критського.
Святитель Андрій має коріння в VII столітті, народився в Дамаску. Згідно з легендою, до віку семи років він мовчав, а після першого причастя розпочав спілкування. З ранніх років Андрій активно вивчав Святе Письмо та богослов’я, а у 14 років вирушив до Єрусалима, де прийняв чернецтво.
Після проведення Четвертого Вселенського Собору в 680 році, святителя Андрія запросили до Константинополя, де він обійняв посаду архідиякона в храмі Святої Софії. У 685 році він став архієпископом Криту.
Святитель Андрій започаткував новий стиль богослужбового співу – канон, і його Великий покаянний канон читають під час Великого посту. Загалом йому приписують більше 70 піснеспівів, серед яких канон на Різдво Христове і стихири на Стрітення Господнє.
Сьогодні в Україні також вшановують:
- преподобну Марфу, матір Симеона Дивногорця;
- мучеників Феодота і Феодотію;
- священномученика Федора, єпископа Киринейського;
- Галатську ікону Богородиці.
Також варто зазначити, що 4 липня, за старим стилем, вшановують мученика Іуліана Тарсійського.
Молитви до святого Андрія і обмеження на сьогодні
Віряни звертаються до святого Андрія з проханнями про зцілення від німоти та прощення гріхів.
У народному календарі цей день отримав назву Андрій Налива або просто – Андріїв. На цей час вже починають наливатися колосся вівса та інших озимих культур, що свідчить про близькість збору врожаю. Згідно з традицією, сьогодні готують вівсяну кашу і активно працюють.
Цього дня церква застерігає від конфліктів, злоби, наклепу, жадібності, заздрощів та розпачу. Не слід відмовляти у допомозі потребуючим.
На основі народних прикмет 4 липня не рекомендується брати або давати в борг гроші – це може призвести до фінансових труднощів. Також не варто починати нові справи або приймати серйозні рішення вранці, адже вірять, що в першій половині дня це призведе до невдач. Тому важливі рішення краще відкласти на вечір.
Прикмети 4 липня – прогноз погоди, осені та зими
Андріїв день підказує, якою буде погода в найближчий час і навіть дає змогу заглянути в осінні та зимові перспективи:
- копах хмари затягують небо – чекайте ясної та теплої погоди;
- почули грім – готуйтеся до граду, дощі можуть тривати до кінця літа;
- якщо на деревах пожовкле листя – осінь наступить раніше;
- багато ягід в лісі – до холодної зими.
Андріїв дощ у цей день вважається символом доброго урожаю.