Сьогодні в православ’ї відзначається свято, яке отримало народну назву на честь святої – його прозвали Днем Олени.
21 травня в українській церкві відповідно до нового календаря (з 2023 року) вшановують двох святих, які завдяки своїм визначним подвигам були прирівняні до апостолів і отримали титул рівноапостольних – царицю Олену та її сина Костянтина. У нашому матеріалі розглянемо основні традиції та застереження цього дня, а також якому святу відповідає сьогоднішня дата за старим православним календарем.
Церковне свято в Україні сьогодні
21 травня згадують Олену, царицю, та її сина, імператора Костянтина, які жили в третьому-четвертому столітті, правлячи Римською імперією. Обидва були християнами, і під час правління Костянтина було зроблено багато для розвитку християнства.
Щоб зменшити вплив язичницьких релігій, Костянтин переніс столицю з Риму в нове місто, яке отримало назву Константинополь (сучасний Стамбул). Він всіляко підтримував християн і зробив християнську віру домінуючою в країні.
Коли Костянтин вирішив знайти хрест, на якому був розіп’ятий Христос, його мати Олена вирішила допомогти йому в цій справі. Вона особисто вирушила до Єрусалима, де її зусилля увінчалися успіхом. Ця історична подія була зафіксована в церковному календарі як Воздвиження Хреста Господнього. На місці поховання та воскресіння Христа згодом була побудована церква Воскресіння Христового.
За свої заслуги церква визнала Олену та Костянтина рівноапостольними – тобто такими, що заслуговують на шану, як і самі апостоли.
Віруючі, які дотримуються старого стилю, 21 травня відзначають день апостола і євангеліста Іоанна Богослова. Раніше ми детально описували, яке свято сьогодні за юліанським календарем.
Молитви до святих і заборони на сьогодні
До святих Олени та Костянтина моляться, просячи про мир, благополуччя, здоров’я, мудрість і терпіння. Олену вважають покровителькою літніх людей.
У народі свято називають Днем Олени і Костянтина, або просто Олениним, на честь святої. Кажуть, що дівчата мають сьогодні просити святу про наречених.
У цей день церква забороняє плітки, образи, суперечки, заздрість і жадібність. Не слід відмовляти у допомозі тим, хто її потребує, а також ображати людей і тварин.
Відповідно до народних прикмет, в цей день не рекомендується носити чорний одяг, оскільки, як стверджують, цариця не любила таке вбрання, а носіння чорного може призвести до смутку та неприємностей. Цей день також вважається невдалим для сватання.
Кому святкують день ангела 21 травня
Іменини відзначають Олена, Андрій, Костянтин, Кирило, Михайло та Федір, а за старим календарем – Іван та Арсеній.
Прикмети на 21 травня
В день Олени слід звертати увагу на погоду:
- якщо вранці небо червоне – буде дощ, а також і гриби;
- якщо небо ясне – грибів чекати не варто;
- червоний захід сонця означає, що кілька днів буде гарна погода;
- веселка вранці – дощ, а якщо веселка увечері – потеплішає.
Вважається, що все, що посаджено в цей час, під охороною святої Олени.