Сьогодні в православній традиції відзначають свято, яке народ часто називає Берегинею.
2 липня в православних храмах проходять служби на честь свята Покладення Чесної ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні. У цей день також вшановують Охтирську ікону Божої Матері, відому своїми чудесами та зціленнями. У цій статті ви знайдете інформацію про традиції і народні прикмети, пов’язані з цим днем, а також про свято, що відзначається за старим календарем.
Що саме відзначають сьогодні в Україні
2 липня (15 липня за старим стилем) православні віруючі відзначають святкування Положення ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні.
Згідно з легендами, святу ризу Богородиці знайшли в Назареті у 471 році. Ікона була збережена єврейською родиною, предкам якої ризу передала сама Богородиця перед своїм Успінням. Пізніше ризу перенесли до Константинополя і помістили у храм Влахерн.
З чудесами, які сталися з цією святинею, пов’язано безліч історій. Наприклад, в 860 році під час осади Константинополя князем Аскольдом, імператор Михаїл, після молитви біля ризи, домігся укладення миру, а сам Аскольд, разом із дружиною, хрестилися.
Для безпеки риза на деякий час була перенесена до храму Святої Софії, але 2 липня її повернули назад до храму Влахерн. З того часу це свято щорічно відзначається саме в цей день.
У цей же день, за новим календарем, православні шанують чудодійну Охтирську ікону Божої Матері.
Цю святиню знайшов у XVIII столітті священик Василь Данилов у місті Охтирка (Сумська область). Одного літнього дня 1739 року, коли він косив траву біля свого будинку, йому відкрилося сяйво – це була ікона Богородиці. Священик забрав образ додому, і незабаром з нього знову почало виходити світло. Богородиця з’явилася Василю у сні і веліла очистити ікону та вкривати її покривалом. Воду, якою він омивав образ, священик спочатку хотів викинути в річку, але Божа Матір сказала, що ця вода має лікувальні властивості. Завдяки цьому священик вилікував власну доньку та допоміг багатьом хворим.
Чудеса, пов’язані з іконою, стали відомими. У 1746 році чернігівський єпископ Амвросій свідчив про вражаючі зцілення біля цього образу, а в 1751 році ікона отримала статус чудотворної від церковного Синоду.
На місці, де була знайдена ікона, спорудили Покровський собор, куди й помістили цей образ. Згодом встановилася традиція переносити ікону перед святом Трійці до Охтирського Троїцького монастиря та повертати назад на свято Всіх святих. У 1905 році образ було викрадено, але швидко знайшли. Під час воєн 1917-1920 років ікона знову зникла і виявилося, що вона опинилася в Сан-Франциско. Лише у 1975 році стало відомо, де вона знаходиться. У 1995 році в Покровський собор привезли копію Охтирської ікони.
На чудодійному образі зображена Богородиця з молитовно складеними руками, а праворуч від неї стоїть хрест з розп’яттям Ісуса Христа.
Сьогодні також вшановують:
- святого Ювеналія, патріарха Єрусалимського;
- святого Фотія, митрополита Київського та всієї Русі;
- святого Іоанна (Максимовича), архієпископа Шанхайського і Сан-Франциско, чудотворця;
- Пожайську ікону Божої Матері.
Раніше ми зазначали, що 2 липня за старим стилем відзначають святого апостола Іуду, який був кровним братом Ісуса Христа.
Які молитви читають сьогодні, звичаї дня та що заборонено робити
З образом Охтирської Божої Матері просять про здоров’я та зцілення від недуг, особливо від лихоманки. Моляться Богородиці про щасливе заміжжя та захист сім’ї від бід. Ця святиня також вважається покровителькою дітей.
У народі свято відомо як Берегиня – це слов’янська богиня, яка вважається матір’ю усіх духів та охоронницею земних благ. Найчастіше Берегиню уявляли у вигляді білоствольної берези, тому 2 липня існує традиція обіймати березу й просити її про захист від нещасть, а домівку – від злих сил. Вважається, що Берегиня охороняє худобу, наділяє трави лікувальною силою і сприяє родючості полів і садів.
Цього дня особливо корисно займатися очищенням – цей літній період вважається найкращим часом для зміцнення здоров’я. Також рекомендується завершити незавершені справи, адже Берегиня підтримує ці бажання.