15 липня: церковне свято сьогодні, що не можна робити в домі та на землі в день Володимира

Сьогодні православне свято широко відоме як день Володимира, і вважається, що в цей час сонце світить особливо яскраво.

Яке сьогодні церковне свято 15 липня 2025 року / колаж УНІАН

15 липня, згідно з новим церковним календарем, вшановують святого рівноапостольного князя Володимира, який став хрестителем Русі. Віряни згадують його як особу, що зробила значний внесок у поширення християнства та об’єднала народ під одним духовним шляхом. У цьому матеріалі розглянемо традиції та народні прикмети, що пов’язані з цим святковим днем, а також дізнаємося про церковне свято в Україні за старим стилем.

Церковне свято: що святкують в Україні сьогодні – новий та старий стилі

15 липня (за старим стилем – 28 липня) православні згадують видатного святого, рівноапостольного князя Володимира, хрестителя Русі.

Володимир, який у майбутньому стане київським князем, народився приблизно в 960 році як син князя Святослава та онук великої княгині Ольги. У 970 році Святослав поділив свої землі між трьома синами: Ярополк отримав Київ, Олег – Овруч, а Володимир – Новгород. Старший брат Ярополк планиував заглянути у поля зору молодшого, через що Володимир змушений був приховатися серед варягів. Проте зібравши свою дружину, він повернувся й у 978 році зайняв київський трон.

Спочатку Володимир був язичником і мав гарем. Однак, бажаючи одружитися з візантійською принцесою Анною, він отримав умову від Константинополя – прийняти християнство. Володимир охрестився в Херсонесі, отримавши ім’я Василь, і разом із ним охрестилися його сини, дружина та всі інші дружини, з якими він розлучився заради Анни.

У 988 році князь Володимир і Анна прибули до Києва, де в Дніпрі відбулося знакове Хрещення Русі, яке змінило хід історії країни. Він ініціював зведення перших православних церков, зокрема Десятинної церкви, куди переніс мощі своєї бабусі Ольги і потім поховав там свою дружину. За час його правління у Києві з’явилися храми Софії та кафедральний собор Пресвятої Богородиці.

Однак 1013 року сини Володимира почали змову проти батька. Дізнавшись про це, він вирішив їх покарати і підготував військо. Але не встиг це зробити, оскільки захворів і 15 липня 1015 року помер у своїй резиденції в Спас-Берестові. Його поховали таємно в Десятинній церкві.

Володимира називають Великим за його заслуги, а також Володимиром Красним Сонечком за його доброчинність і щедрість. Після свого хрещення князь активно допомагав нужденним, ділився їжею з бідними та навіть відмовився від страт, оскільки боявся гріха. У лоні святих Володимир удостоївся звання рівноапостольного, тобто рівного апостолам.

У день пам’яті рівноапостольного князя Володимира в Україні також святкують два державних свята: День хрещення Руси-України та День української державності.

Ще одне православне свято, яке відзначають сьогодні в Україні:

  • мучеників Кирика та його матері Улити;
  • мученика Авудима Тенедоського.

Раніше ми також повідомляли, яке православне свято відзначають сьогодні за старим стилем – 15 липня відзначається Положення ризи Пресвятої Богородиці у Влахерні.

Молитви та заборони на цей день: що можна, а що не можна робити

У день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира віряни підносять молитви за укріплення віри, просять миру, захисту від ворогів, допомоги у важливих справах та Божої благодаті. Також моляться за зцілення від хвороб, особливо від проблем із зором – за легендою, після свого хрещення князь одужав від близькості сліпоти. Рівноапостольний Володимир є покровителем тих, хто носить це ім’я.

Серед людей цей день називають Володимиром, а також Улитою, на честь мучениці. Улита вважається жіночою покровителькою, тому господиням дозволяється більше відпочивати в цей день.

На основі народних прикмет, вранці 15 липня корисно випити священної води натщесерце та окропити нею оселю – це стане захистом від зла та недобрих людей. Сьогодні також підходящий день для прийняття важливих рішень, позбавлення від негативних думок чи шкідливих звичок. Можна загадувати навіть найбільш сміливі бажання.

Avatar photo
Журналіст "Podii.net"

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image