Сьогодні в народній традиції православні називають день Стефана Чудотворця або Дозори, що зазвичай припадає на період активних польових робіт.
14 липня за новим церковним календарем православна церква відзначає пам’ять благовірного князя Аскольда, першомученика Києва. У цьому матеріалі ми розповідаємо про життя князя, цікаві моменти та традиції, пов’язані з цим днем, а також про те, яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
Яке сьогодні церковне свято в Україні – дата за новим і старим календарем
Князь Аскольд (або Оскольд) народився приблизно у 830-х роках. Він походив із роду Києвичів, сонячної лінії князя Кия, засновника Києва.
Спочатку Аскольд сповідував язичництво і, ставши главою молодої держави, прагнув зміцнити її авторитет. У 860 році він вирушив у похід на Константинополь (Царгород), проте, за свідченнями Нестора Літописця, його кораблі знищив шторм, і далеко не всі повернулися із походу.
Після невдачі Аскольд вирішив прийняти християнство та звернувся до патріарха Фотія з проханням про відправку місіонерів. У 867 році вони охрестили князя — він отримав ім’я Миколай, а також охрестили перших мешканців Києва. Це стало початком першої християнської спільноти та створення єпископської кафедри в Києві. Хрещення Аскольда стало першим кроком до християнізації Русі, хоча язичницькі сили згодом чинять спротив.
У 882 році об’єднавшись, вони запросили з Новгорода воєводи-язичника Олега, який обманним шляхом вбив князя Аскольда неподалік Старокиївської гори. Це вбивство призвело до справжнього перевороту: влада знову перейшла до язичників, почалися гоніння на християн та руйнувалися церкви.
Благовірного Аскольда поховали з християнськими обрядовими почестями, а на його могилі збудували церкву святого Миколая.
Мученицький подвиг першого київського князя-християнина Аскольда-Миколая став основою поширення християнства в Київській Русі. Його справу продовжила княгиня Ольга, а через століття віра остаточно утвердилася, коли князь Володимир Великий вдруге хрестив Русь.
Сьогодні також православні вшановують:
- апостола Акілу, вікові 70;
- мученика Юста Римського;
- преподобного Елію, ченця;
- преподобного Онисима Магнезійського, чудотворця;
- преподобного Стефана Ма́хрицького.
Раніше ми також повідомляли, що за старим стилем 14 липня вшановують безсрібників і чудотворців Косму та Даміана.
Звичаї дня, що не можна робити сьогодні
Сьогодні люди моляться про очищення душі й розуму від злих думок, просять керівництва на праведний шлях та допомоги в подоланні світських спокус. Вважається, що молитва до святого Стефана Чудотворця може здійснити велике бажання та вилікувати від важких хвороб.
У народі цей день називають Стефан Чудотворець, Акіла Солом’яний та Дозори. Під час інтенсивних польових робіт у давнину часто виникали болі в спині та голові. Жінки плели солом’яні вінки та пояси, щоб зняти біль і втому, повернути сили. Звідси й назва дня — Солом’яний.
Дозори пов’язані з липневою погодою — спеку часто порушували грози та зливи. Для захисту полів від стихії встановлювали дозорних, які викликали допомогу односельців у разі негоди.
За традицією цього дня збирають гриби та лікарські трави, які, за народними повір’ями, набувають особливої сили і мають незвичайний смак.
Вірять, що 14 липня потрібно зробити хоча б одну добру справу — тоді доля неодмінно віддячить подарунком.