У народі цей день, що вшановується православною церквою, називають надзвичайно поетично – Великі роси.
За оновленим церковним календарем, 12 липня – день пам’яті двох мучеників, Феодора Варяга та його сина Іоана. Цей день ввібрав у себе народні вірування та прикмети, тісно пов’язані з літом і щедрим врожаєм. Дізнайтеся, яких традицій дотримуються в цю особливу дату, у що вірили наші предки, і яке церковне свято відзначали б сьогодні за старим стилем.
- Що за церковна урочистість припадає на сьогодні – за новим і старим календарями
- Традиції та обряди 12 липня, про що моляться до святих, і від чого краще утриматися
- Народні прикмети на 12 липня – про що нам шепоче природа
Що за церковне свято сьогодні – по-новому та по-старому
12 липня, що за старим календарем відповідає 25 липня, Православна Церква згадує мучеників Феодора Варяга та його сина Іоана – перших мучеників за християнську віру на Київській Русі.
Відомостей про цих святих збереглось небагато. Літописи свідчать, що Феодор народився у X столітті та тривалий час перебував на службі у Візантії. Саме там він прийняв хрещення, а до того носив язичницьке ім’я – Тур або Утор (скандинавське Тор або Оттар). За часів правління князя Володимира він прибув до Києва. Його син, Іоан, також був християнином і служив у княжій дружині.
Обидва віддали життя за свою віру: язичники мали намір принести Іоана в жертву своїм ідолам, але Феодор рішуче відмовився віддати сина і відкрито засуджував язичницьких богів. Розлючений натовп, підбурюваний жрецями, жорстоко вбив і батька, і юнака.
Перекази свідчать, що мужність і непохитність Феодора та Іоана глибоко вразили князя Володимира, і це стало однією з причин, що спонукали його прийняти християнство. Існує також версія, що Десятинну церкву князь збудував на місці оселі Феодора. Під час археологічних розкопок 1908 року поруч із храмом були знайдені залишки зрубу, який, можливо, і був будинком варяга.
Які ще церковні події вшановує Україна цього дня?
- Вшановують пам’ять мучеників Прокла та Іларія;
- Згадують преподобного Михайла Малеїна, ігумена;
- Вшановують мученицю Голендуху Перську;
- Згадують преподобних Іоанна і Гавриїла Святогорців;
- Вшановують преподобного Паїсія Святогорця;
- Вшановують ікону Божої Матері “Троєручиця”.
Раніше ми розповідали, яке церковне свято відзначали б сьогодні за старим календарем – 12 липня вшановували пам’ять святих первоверховних апостолів Петра і Павла.
Традиції дня 12 липня, про що моляться до святих, що не слід робити
До святого Феодора Київського звертаються з молитвами про зміцнення віри, благочестя та зцілення від хвороб.
В народі цей день овіяний поетичною назвою – Великі роси. Вважається, що саме в цей час випадає особливо цілюща роса, здатна дарувати здоров’я та красу. Люди вірили, що пройтися по росі босоніж та вмитися нею – запорука молодості, гострого зору та захисту від лихого ока. Прикмети стверджують, що роса 12 липня допомагає відігнати хвороби, зміцнити тіло та залучити добробут.
У цей день збирають та сушать лікарські трави, адже знавці стверджують, що саме зараз рослини мають найбільшу цілющу силу. Вважається, що ця дата сприятлива для примирення, чесних угод та будь-яких добрих вчинків. Важливо простягнути руку допомоги тим, хто її потребує, хоча б добрим словом чи мудрою порадою.
Але свято має й певні обмеження. Не варто лихословити, сваритися, заздрити чи злитися, адже все погане повернеться сторицею.
Народні прикмети радять жінкам утриматися від важкої праці, ремонту, шиття та особливо від сліз, щоб не проливати їх увесь рік.
Дізнайтеся більше про те, яке свято сьогодні відзначає народний календар.
Прикмети 12 липня – що нам віщує природа
Народні прикмети, пов’язані з цим днем, можуть підказати, яким буде залишок літа та яким буде врожай:
- Рясна роса вранці – на гарний і сонячний день, а літо буде спекотним;
- Відсутність роси – до дощів і негоди;
- Туман – до неврожаю;
- Голосне дзижчання бджіл – до спекотного серпня;
- Багато грибів у лісі – до швидкого похолодання.
Холодний день 12 липня віщує морозну зиму.