Уряд США під керівництвом Дональда Трампа розглядає можливість використання до $250 мільйонів, призначених для міжнародної допомоги, для фінансування ініціативи повернення біженців на батьківщину, зокрема українців.
Джерело: The Washington Post з посиланням на відповідні документи.
Деталі: За інформацією видання, адміністрація Трампа планує застосувати ці кошти, які були виділені на допомогу за кордоном, для повернення тих, хто шукає притулку, зокрема українців і гаїтян, які втікають від складних умов у своїх країнах.
За даними документів, на які посилається газета, більше 200 тисяч українських і 500 тисяч гаїтянських біженців можуть отримати можливість добровільно повернутися на батьківщину, адже адміністрація Байдена надала їм статус тимчасового захисту (TPS), який дозволяє залишатися в США за умов загрози їхньому життю.
Ця незвична пропозиція, раніше не висвітлювалася в медіа, була створена перед оголошенням Міністерства внутрішньої безпеки (DHS) 5 травня, яке припускає, що мігранти, готові повернутися звідки прийшли, можуть отримати від американського уряду одноразову виплату у розмірі $1000.
Хоча попередні адміністрації також підтримували концепцію повернення мігрантів, ініціатива Трампа виглядає особливою, оскільки передбачає повернення людей з найбільш небезпечних регіонів, а також обходить Міжнародну організацію з міграції (МОМ), яка традиційно займається цим процесом.
Крім того, це співпадає з намірами адміністрації скоротити витрати на міжнародну допомогу, включно із закриттям Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та ліквідацією 80% його проектів у таких країнах, як Україна та Гаїті.
Документи також вказують на те, що можливістю скористатися програмою повернення можуть стати не лише українці та гаїтяни, але й афганці, палестинці, лівійці, суданці, сирійці й єменці. В МОМ наголошують, що не підтримують повернення людей в ці держави.
Ці документи були помічені як “попереднє обговорення”, а представниця DHS охарактеризувала їх як “застарілі”, посилаючись на дати наприкінці квітня – початку травня. При цьому, минулого тижня DHS і Державний департамент уклали угоду, що передбачає аналогічну процедуру та таку ж суму у $250 мільйонів, але без згадки про конкретні національності.
Згідно з інформацією від обізнаного джерела, першими, хто скористається цією програмою, можуть стати афганці.
Критики даного задуму, у тому числі колишні представники держави, вважають його аморальним і таким, що суперечить основним американським принципам. Вони також висловлюють побоювання, що це використання коштів є неправомірним, адже вони були призначені на допомогу біженцям.
Після того, як Трамп був обраний президентом у січні, чиновники Міністерства внутрішньої безпеки США віддали наказ призупинити ряд програм, що дозволяли мігрантам тимчасово залишатися в країні, включно з важливою ініціативою для українців.
На початку квітня деякі українці, які знаходилися в США за гуманітарним статусом, отримали невірні повідомлення на електронну пошту про скасування їх статусу.