У вирі дипломатичних відносин, новообраний Президент Польщі, Кароль Навроцький, звернувся до Президента України Володимира Зеленського з проханням, сповненим історичного болю та прагнення до справедливості. Він закликав до негайного початку масштабної ексгумації останків жертв трагічних подій, що розгорнулися на Волині.
В ефірі RMF24, сповнений рішучості, пан Навроцький заявив: “Пане посол, як новообраний президент, я щиро звертаюся до Вас і до Президента Зеленського з офіційним проханням – надати можливість проведення всеосяжної ексгумації на Волинській землі. Серця поляків прагнуть дізнатися правду, а родини, чиї долі були скалічені 82 роки тому, досі носять в собі незагоєні рани.”
У словах Кароля Навроцького відчувається подих історії, мовчазний крик тих, хто загинув. Він наголошує, що жертви Волинської трагедії ніби благають про встановлення хрестів, облаштування могил та збереження пам’яті про їхні втрачені життя.
“Як майбутній лідер Польської держави, вважаю своїм моральним обов’язком бути голосом тих, хто вже ніколи не заговорить. І ніхто не має права позбавити мене цього обов’язку. Польський народ прагне знати правду, якою б гіркою вона не була,” – заявив він.
За словами новообраного президента, лише через ексгумацію та гідне поховання жертв, Польща та Україна зможуть досягти істинного примирення та взаєморозуміння, необхідного для побудови спільного майбутнього.
Хоча Польща використовує термін “Волинська різанина” для опису трагічних подій на Тернопільщині, українські історики підкреслюють, що мова йде про жертви польсько-українського збройного конфлікту, який розгорівся в роки Другої світової війни. Трагічні події на Волині набули руйнівного характеру на рубежі 1942-1943 років, з першими нападами та вбивствами поляків, і тривали до осені 1944 року.
Раніше цього року, стало відомо про наміри розпочати ексгумаційні роботи на території колишнього села Пужники, що на Тернопільщині. Фонд “Свобода і Демократія”, який два роки тому виявив місце поховання, повідомив про підготовку до цієї важливої місії.
Павел Коваль, голова комісії польського Сейму у закордонних справах, назвав проведення ексгумаційних робіт у Пужниках “проривом” у складних, але надзвичайно важливих українсько-польських відносинах. Ця заява прозвучала під час брифінгу у Жешуві.
У рамках кроків до порозуміння, Україна та Польща обмінялися списками місць, де, ймовірно, знаходяться останки “жертв взаємних історичних конфліктів”, що є важливим кроком на шляху до примирення.
Українська сторона також надала дозвіл на проведення польською стороною ексгумаційних робіт у селі Угли, що на Рівненщині, та у місті Львові, демонструючи готовність до відкритого діалогу та співпраці в питаннях історичної пам’яті.