Обмін “тисяча на тисячу”: в Україну повернули 270 військових і 120 цивільних

Військовополонені в прапорах

23 травня між Україною та Росією розпочався процес обміну військовополоненими у рамках угоди “тисяча на тисячу”, укладеної під час переговорів у Стамбулі.

Про забір повідомив президент України Володимир Зеленський та Міністерство оборони Росії.

В Україну було повернуто 270 військових та 120 цивільних осіб. У Росію ж відправили 120 військових та 120 цивільних, які, за інформацією російської сторони, були “взяти у полон ЗСУ в Курській області”.

Військовополонені в прапорах

“Сьогодні завершено першу частину угоди про обмін 1000 на 1000. Цю угоду було досягнуто на зустрічі в Туреччині та важливо реалізувати її в повному обсязі,” – написав Володимир Зеленський. – “Сьогодні – 390 людей. Субота та неділя – чекаємо на продовження обміну”.

Цей обмін став першим етапом масштабного процесу за час війни, який триватиме кілька днів.

Військовополонені в прапорах

“Додому повертаються 270 захисників, зокрема військовослужбовці ЗСУ, ВМС, ДШВ, Сил ТрО, а також працівники Національної гвардії України та Державної прикордонної служби,” – зазначили в координаційному штабі з повернення військовополонених.

Військовополонені в прапорах

Проблема повернення цивільних осіб є особливо складною, про що неодноразово наголошував Дмитро Лубінець, адже це суперечить Женевським конвенціям. Міжнародне гуманітарне право забороняє захоплення некомбатантів та їх позбавлення свободи.

Анонс Трампа

Першим про обмін несподівано оголосив Дональд Трамп приблизно о першій годині за київським часом. Однак конкретні деталі він не надав.

На той момент ще залишалися незрозумілими обставини завершення обміну, адже кілька джерел ВВС не підтверджували цю інформацію і процес тривав.

“Не так давно відбувся значний обмін полоненими між Україною та Росією, який вступить у силу найближчим часом. Вітаю обидві сторони з успіхом у цих переговорах. Чи може це призвести до чогось серйозного?” – зазначив американський президент у своїй соцмережі Truth Social.

На початку тижня голова української розвідки Кирило Буданов заявив про очікування обміну.

Військовополонені в прапорах

Служба безпеки України складала список російських військових, які знаходяться в українському полоні і можуть бути передані Росії. Аналогічний список надав і Кремль, як повідомив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

Учасник контактної групи з російської сторони депутат Шамсаїл Саралієв пояснив, що через чисельність учасників обмін буде проведений поетапно протягом кількох днів.

“Це питання є досить складним, але Кремль зацікавлений у проведенні обміну максимально швидко,” – запевнив Пєсков.

Символічно обмін розпочався в день морської піхоти України. Саме морська піхота разом із “Азовом” безпосередньо брала участь в обороні Маріуполя і потрапила в полон 16-20 травня 2022 року. Багато з маріупольських морпіхів 36-ї бригади досі чекають на звістки від своїх рідних.

Переговори у Стамбулі

“Угода про повернення 1000 наших громадян з російського полону є одним з небагатьох реальних досягнень переговорів у Туреччині,” – написав Володимир Зеленський, коментуючи підготовку до обміну в четвер, 22 травня.

У ході переговорів у Стамбулі телеканал CNN повідомив, що ініціатором питання обміну стала турецька сторона, коли обговорення потрапило у безвихідь.

Дональд Трамп, виявляючи бажання завершити російсько-українську війну, останнім часом схильний говорити про можливість виходу США з процесу переговорів.

Президент США нещодавно зазначав, що Україна та Росія “негайно повинні почати переговори”, а в разі їхнього невиконання, він “може взяти паузу”.

Обговорення переговорів у Стамбулі розпочалися після візиту європейських лідерів до Києва, які закликали Росію до безумовного припинення вогню на 30 днів.

Відповідаючи на це, Володимир Путін запросив Володимира Зеленського на прямі переговори в Стамбулі, і український президент прийняв цю пропозицію. Дональд Трамп теж висловився про можливу свою участь.

Однак в результаті ні Путін, ні Трамп не відвідали Стамбул, а Росію представляла делегація зі співробітників середнього рівня політичного впливу.

Військовополонені в прапорах

16 травня українські та російські делегації, врешті-решт, зустрілися в Стамбулі і вперше з 2022 року провели прямі переговори, які тривали близько двох годин.

Російську делегацію очолював помічник президента РФ Володимир Мединський, а українську – міністр оборони Рустем Умєров.

Підсумки переговорів дав Умєров, підтвердивши домовленості щодо обміну військовополоненими у форматі “1000 на 1000”. Згодом цю інформацію також підтвердили російські офіційні представники.

CNN писав, що питання обміну політики підняли у відповідь на те, що переговори зайшли в глухий кут.

Сторони обговорили також можливість зустрічі між президентами Зеленським і Путіним, але перспективи залишаються невизначеними.

Ватикан, виражаючи бажання організувати другий раунд прямих переговорів між Росією та Україною, отримав підтвердження від новообраного папи Римського, який особисто зустрівся з Володимиром Зеленським.

Серед інших можливих майданчиків для переговорів розглядають Швейцарію та знову Туреччину.

Попередні обміни полоненими

Цей обмін став вже 65-м в рамках великої війни. Протягом попередніх 64 обмінів вдалося повернути 4757 українців.

Останній раз полонені прибули в Україну на День піхоти – 6 травня. Тоді відбувся обмін 205 захисників, серед яких 40 військовослужбовців МВС (26 національних гвардійців і 14 прикордонників), які потрапили в полон ще в 2022 році.

Перед цим обмін відбувся у Страсну суботу, 19 квітня, коли Україні вдалося повернути 246 військових, а ще 31 особі вдалося уникнути обміну. Росії ж передали 246 її громадян.

Обмін 6 травня

Серед звільнених були Маргарита та Руслан Виноград, мати і син, які не бачилися понад три роки з моменту виходу з “Азовсталі” у Маріуполі. Їх зустріч відбулася лише в автобусі. Руслану зараз 22 роки, і він писав листи матері, сподіваючись, що вона вже на свободі.

Обміни проходили також у середині березня, лютому та перед Новим роком.

Президент Зеленський неодноразово наголошував на важливій ролі ОАЕ у цьому процесі.

Avatar photo
Журналіст "Podii.net"

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image