“Путін підтвердив факти злочинів”: у Генштабі детально виклали, як Росія ігнорує закони війни

У Генеральному штабі Збройних сил України підкреслюють, що Володимир Путін фактично визнав свою причетність до воєнних злочинів, коли відкрито заявив про ракетні удари по цивільній інфраструктурі, які спричинили численні людські жертви.

Джерело: майор Дмитро Лиховій, речник Генштабу, у Facebook; відео ЗСУ

Подробиці: У ЗСУ дослідили висловлювання Путіна від 21 квітня, де він відкрито говорив про атаки на цивільні об’єкти в Кривому Розі, Сумах і Одеській області. Хоча й виправдовував це “військовим призначенням” цих локацій, українські військові пояснили, що подібні дії грубо порушують норми міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій.

Реальні факти щодо атак РФ

Кривий Ріг, 4 квітня 2025 року. Російські військові застосували балістичну ракету типу “Іскандер-М” для атаки на житлову частину міста — серед багатоповерхівок, поблизу дитячого майданчика і торгівельних закладів. Загинуло 20 осіб, включаючи дев’ятьох дітей, ще понад 70 були поранені.

Москва стверджує, що мішенню був ресторан RoseMarine, де нібито відбувалася військова зустріч з офіцерами НАТО. Втім, розслідування й відеозаписи довели, що ракета влучила значно далі — сама будівля залишилася майже неушкодженою.

Згідно з відеозаписами з камер ресторану, на момент вибуху у приміщенні не перебувало жодного військового. Там відбувався Beauty Business Forum “Golden Snitch”, організований підприємцями з б’юті-сфери, а також святкування дня народження.

ООН назвала цей обстріл найсмертоноснішим щодо кількості загиблих дітей в одному епізоді за час останніх місяців.

Суми, 13 квітня 2025 року. Близько 10:20 ранку, у Вербну неділю, ракета “Іскандер-М” з фугасною боєголовкою поцілила у будівлю конгрес-центру СумДУ, спричинивши часткове руйнування. За декілька хвилин — друга ракета, цього разу з касетною начинкою, вибухнула за 150 метрів — уламки накрили вулицю і міський автобус, що проїжджав повз. Саме ця атака забрала найбільше життів.

У результаті загинули 35 осіб, серед них — двоє дітей. Ще 129 людей дістали поранення, включно з 17 дітьми.

Російські джерела озвучили версію про нібито удар по командуванню ОТУ “Сіверськ”, але факти це спростовують. У центрі проходило лише урочисте нагородження, серед поранених не було військових. Двоє військовослужбовців, які загинули, випадково опинилися поруч.

Одеська область, 19 квітня 2025 року. Внаслідок ракетної атаки постраждали фермерські господарства. Пожежі гасили рятувальники. За даними ДСНС, загиблих і поранених серед місцевих мешканців не зафіксовано.

Як Росія порушує міжнародні норми

Женевські конвенції, Протоколи до них і загальновизнані норми гуманітарного права встановлюють чіткі межі щодо поведінки у війні. Обстріли Кривого Рогу, Сум, Одеської області — свідчення порушень ключових принципів.

Принцип розмежування (Distinction)

Всі сторони зобов’язані розділяти військові та цивільні об’єкти. Сумський конгрес-центр — мирна освітня установа, не мала жодного військового значення. В момент удару там готувалися до дитячої вистави.

Обстріл місцевостей, де перебували мирні мешканці, діти та комунальний транспорт, є прямим порушенням цього принципу.

Принцип пропорційності (Proportionality)

Застосування сили, що спричиняє надмірну шкоду цивільному населенню, заборонене. Навіть якщо неподалік є військовий об’єкт, масштабні втрати серед мирних людей — ознака непропорційного застосування сили.

Сотні поранених, десятки загиблих, у тому числі діти — це очевидне порушення.

Заборона невибіркової зброї (Indiscriminate attacks)

Касетні ракети, що розсіюють боєприпаси на великих територіях, не можуть точно вражати цілі, що робить їх забороненими в густонаселених регіонах. Тим не менше, Росія продовжує їх застосовувати.

Хоча РФ не ратифікувала Конвенцію про заборону касетних боєприпасів, звичаєве право однозначно вказує на їх неприйнятність.

Охорона цивільної освіти та інфраструктури

Додатковий протокол І до Женевських конвенцій (стаття 52) вимагає захисту об’єктів мирного призначення. Конгрес-центр СумДУ — частина освітньої інфраструктури й підпадає під особливий захист.

Женевська декларація про безпеку шкіл закликає утримуватися від атак на навчальні установи та зберігати їхній нейтралітет у конфліктах.

Avatar photo
Редактор

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image