Господарський суд столиці постановив, що ТОВ “Апартбудгруп” зобов’язане повернути Київській міській раді земельну ділянку площею 0,15 гектара, розташовану в Печерському районі.
Таке рішення було ухвалене судом 26 березня.
У Єдиному державному реєстрі судових рішень не вказано точну адресу ділянки з кадастровим номером 8000000000:82:115:0007, однак, згідно з даними Київради, мова йде про територію за адресою вул. Катерини Білокур, 3-Д.
У липні 2022 року нотаріус Дар’я Вербовська оформила право власності на громадську будівлю площею 193 квадратних метри на особу, ім’я якої не розкривається. Згодом це приміщення було внесене до статутного фонду компанії “Апартбудгруп”.
У вересні 2023 року нотаріус Олег Бойко зареєстрував право власності на цю будівлю за забудовником. А вже в серпні 2024 року Київрада надала в оренду земельну ділянку площею 0,15 га для обслуговування зазначеної споруди, а також затвердила технічну документацію на землю для будівництва житлового багатоквартирного будинку з торгово-розважальними об’єктами та ринковою інфраструктурою.
Судом було встановлено, що будівлю площею 193 кв м звели ще у 1964 році, а особа, на яку її зареєстрували, народилася пізніше, отже не могла бути її забудовником.
До того ж, реєстрація будівлі, яку провела Вербовська, була здійснена без наявності необхідної технічної та правової документації. Таким чином, вона не мала юридичних підстав для визнання об’єкта як нерухомого майна.
Більше того, земельна ділянка знаходиться в межах території з охоронним статусом – це зона регульованої забудови об’єкта культурної спадщини “Історичний ландшафт Київських гір і долини Дніпра”, а також друга категорія охоронюваних зелених зон столиці. Зведення будівель на такій території порушує чинне законодавство.
Також суд дійшов висновку, що зареєстроване технічне приміщення є самовільно збудованим, оскільки не існує жодних дозвільних документів на його будівництво, а введення його в експлуатацію не проводилось.
У підсумку суддя О.В. Чинчин ухвалив наступні рішення:
- анулювати реєстрацію права власності на будівлю, здійснену нотаріусом Бойком на користь ТОВ “Апартбудгруп”;
- зобов’язати компанію повернути ділянку Київраді та привести її у належний стан, включно зі знесенням незаконно зведеної споруди площею 193 кв м;
- скасувати внесення до Державного земельного кадастру інформації про земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:82:115:0007.
Архітектор Дмитро Перов раніше зазначав, що район на перетині вулиць Бастіонної, Білокур та Бойчука є прикладом цінної післявоєнної забудови, в якій проглядаються етно-національні елементи. Декор будівель виконаний у стилі українського козацького бароко. Автором архітектурного ансамблю є відомий український зодчий Анатолій Добровольський, який також створив проєкт вулиці Хрещатик.
Компанія “Апартбудгруп” була зареєстрована у вересні 2023 року. Її засновниками виступають Олександр Лукашенко з міста Умань та мешканець Києва Олексій Грибенюк.
Так звані “туалетні схеми” дозволяють отримати значні земельні ресурси у столиці під приводом обслуговування дрібних об’єктів нерухомості. При цьому площа ділянки суттєво перевищує розміри споруд.
До речі:
Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили, що в рамках операції “Чисте місто”, спрямованої на викорінення корупційних схем у сфері землекористування та міських фінансів, було викрито організовану злочинну групу. Очолював її колишній депутат Київради Комарницький, який після викриття втік до Австрії.