“Вивільняє в сотні разів більше енергії, ніж ми бачили будь-де”: науковці зафіксували “пробудження” чорної діри

Астрономам вдалося вперше в історії спостерігати, як надмасивна чорна діра після тривалого стану спокою раптово стала активною. Цей космічний об’єкт несподівано засяяв і почав випромінювати надзвичайно потужні спалахи енергії.

Такі висновки були оприлюднені у науковій роботі, що з’явилася в журналі Nature Astronomy, повідомляє Європейське космічне агентство.

Фахівці зазначають, що подібні об’єкти, як-от надмасивні чорні діри, не завжди активно поглинають навколишню матерію — іноді вони залишаються “сплячими” тривалий час. Один із таких гігантів, розташований у серці віддаленої і непомітної галактики на відстані близько 300 мільйонів світлових років від нашої планети, саме й виявився у стані спокою до останнього часу.

Однак наприкінці 2019 року ця чорна діра несподівано виявила ознаки активності — галактика, в якій вона розміщена, раптово почала світитися, чим і привернула увагу астрономів.

Упродовж кількох років науковці детально досліджували це явище та дійшли висновку, що такий різкий спалах яскравості пов’язаний із переходом чорної діри у фазу активності. Ядро галактики, яке тепер стало джерелом інтенсивного випромінювання, отримало назву Анскі.

Попри попередні спроби виявити рентгенівські сигнали в цьому регіоні космосу, вони довгий час залишались безрезультатними. Лише у лютому 2024 року вчені зафіксували серію рентгенівських спалахів, що виходили з Анскі — і що цікаво, ці вибухи відбувались із майже регулярною періодичністю.

“Ця унікальна подія дозволяє дослідникам в режимі реального часу аналізувати, як саме поводить себе чорна діра під час переходу до активного стану, використовуючи рентгенівські телескопи, розташовані в космосі.

Ми маємо справу з явищем, яке отримало назву квазіперіодичне виверження (QPE). Це короткотривалі, але дуже яскраві спалахи енергії. І вперше ми спостерігаємо таку поведінку в об’єкта, який щойно “прокинувся” після довгого сну”, — пояснює Лорена Ернандес-Гарсіа, яка очолювала команду дослідників.

Avatar photo
Редактор

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image