Сьогодні в Україні святкують православне свято, яке в народі отримало назву Мокрини – саме з цього періоду починаються часті дощі та волога погода.
Відповідно до нового календаря, 19 липня вшановується пам’ять преподобної Макрини, сестри святителя Василія Великого. Цей день у народі вважається особливим, супроводжується багатьма звичаями та повір’ями. У даній статті ми розглянемо, що дозволено і чого слід уникати 19 липня, а також дізнаємося про церковне свято за старим стилем.
Що за свято відзначають в Україні сьогодні – дати по новому та старому стилю
19 липня (1 серпня за старим стилем) православна церква вшановує пам’ять преподобної Макрини, сестри святителів Василя Великого та Григорія Нісського.
Макрина жила в IV столітті в Каппадокії в родині знатного та благочестивого походження. Згідно з легендою, перед її народженням матері з’явився ангел, котрий повідомив, що доньку варто назвати Феклою на честь святої первомучениці. Але в родині її кликали Макриною – на честь бабусі.
З дитинства Макрина вивчала Святе Письмо, регулярно відвідувала церкву, а після трагічної смерті свого нареченого вирішила присвятити своє життя служінню Богу. Вона також дбала про дев’ятьох молодших братів і сестер. Після смерті батька разом з матір’ю вони вступили в монастир, де прийняли чернечий постриг, і згодом Макрина стала настоятелькою обителі.
Відомо, що преподобна Макрина отримала дар чудотворення: за її молитвами в монастир під час голоду з’являлася пшениця, вона зцілювала хворих, виганяла бісів і мала здатність передбачати майбутнє.
Сьогодні в Україні вшановують також:
- преподобного Дія Константинопольського, ігумена;
- преподобного Паїсія Києво-Печерського;
- благовірного князя Стефана та його матір княгиню Милицю, правителів Сербії;
- згадують про обрітення мощей преподобного Серафима, Саровського чудотворця.
Також ми раніше згадували про те, яке церковне свято відзначають учора за старим календарем – в цей день вшановували преподобного Сисоя Великого.
Які прохання до святої Макрини, традиції дня та що заборонено сьогодні
До преподобної Макрини люди звертаються з молитвами про здоров’я для себе і своїх близьких, просять про спокій, добробут, гармонійне сімейне життя і допомогу у вихованні дітей.
Цей день в народі називають Мокриною та асоціюють з дощами і грозами, які зазвичай починаються в цей час. За традицією, у цей день рекомендують займатися домашніми справами: прибирати, прати, прасувати, мити вікна. Якщо ж погода бездощова, тоді можна вирушити на збір ягід, грибів або лікувальних трав.
Вважається, що хорошою прикметою є надати прихисток приблудному коту, який вважається символом удачі та щастя. Водночас, якщо тварину прогнати, це може призвести до втрат у благополуччі, достатку і гармонії в домі.
Кажуть, що той, хто сьогодні випадково опиниться під дощем, буде відзначений здоров’ям на цілий рік.