Організації, що захищають права людини, підготували апеляцію до Міжнародного кримінального суду в Гаазі щодо керівника Центрального банку Російської Федерації та інших установ, які, за їхніми словами, брали участь у воєнних злочинах.
Як повідомляє Podii.net, це оголосили спільним пресрелізом організації, що займаються цим питанням – LexCollective, B4Ukraine та Українська правова консультативна група (ULAG).
За підтримки B4Ukraine та Української правової консультативної групи (ULAG), LexCollective подала до МКС докази, що свідчать про участь високопосадовців Центрального банку Росії, Міністерства фінансів, підконтрольних РФ банків та адміністрації окупованої Херсонщини у систематичних злочинах проти цивільного населення України.
Ця заява називається першим комплексним юридичним поданням, яке безпосередньо стосується фінансової структури незаконної окупації з боку Росії.
"Заява містить достатньо підстав для того, щоб Офіс прокурора МКС розпочав розслідування ймовірних міжнародних злочинів", – зазначається у пресрелізі.
У своєму зверненні до МКС доводиться, що голова Центрального банку Росії та його заступник, міністр фінансів Росії, керівник призначеної Росією військово-цивільної адміністрації Херсонщини, а також керівники банків, контрольованих Росією, є співучасниками злочинів проти людяності у вигляді переслідувань та воєнних злочинів. Це включає умисне заподіяння значних страждань цивільному населенню України, мародерство, привласнення майна та примусову участь у військових операціях.
У заяві подано докази того, як Росія використовувала економічні та фінансові системи як зброю, обмежуючи доступ українців на окупованих територіях до життєво важливих послуг – медичної допомоги, екстрених служб, банківських та освітніх послуг, примушуючи до отримання російських паспортів і присяги на вірність Росії.
Конкретними прикладами є примус до реєстрації українців у російській податковій системі для отримання пенсій чи заробітних плат, привласнення українських відділень банків на окупованих територіях, а також примусове запровадження рубля як валюти розрахунків.
"Документуючи агресивну русифікаційну кампанію Росії та примусові економічні й фінансові заходи, заява створює достатні підстави для того, щоб Офіс прокурора МКС розпочав розслідування потенційних міжнародних злочинів. Ця справа доповнює поточне розслідування Офісу прокурора щодо ситуації в Україні і може призвести до висунення офіційних обвинувачень проти зазначених осіб", – зазначається у повідомленні.
Відомо, що МКС вже видало ордери на арешт глави Кремля Володимира Путіна та російської омбудсменки з прав дітей Марії Левової-Бєлової через їхню участь у вивезенні українських дітей на окуповані території та до Росії для подальшого усиновлення.
За останній рік політичні позиції МКС значно ослабли, перш за все через міжнародні політичні наслідки ордерів МКС на арешт прем’єра Ізраїлю та інших високопосадовців країни через можливі воєнні злочини під час кампанії в секторі Газа. Це, зокрема, стало причиною санкцій США проти суду.
Європейські держави, які є сторонами Римського статуту, зіткнулися з дилемою щодо можливості затримання Біньяміна Нетаньягу під час його візиту. Угорський прем’єр Віктор Орбан ігнорував ордер і прохання МКС щодо арешту ізраїльського прем’єра та оголосив про вихід Угорщини з МКС.