Повернення Ліни Костенко: Праця над історичним полотном

Ліна Костенко за роботою над історичним романом

Після тривалої тиші, легендарна 95-річна поетеса і прозаїк Ліна Костенко знову заговорила з нами, подарувавши ексклюзивне інтерв’ю Сергієві Жадану для “Радіо Хартія”, як повідомляє Podii.net. У цій відвертій розмові вона відкрила завісу над своєю новою роботою – епічним історичним романом, дія якого перенесе читача в буремні часи Гетьманщини.

Основною темою майбутньої книги є дослідження ролі українців у формуванні ідеологічних основ Російської імперії. Зокрема, письменниця заглиблюється в історії таких постатей, як Феофан Прокопович, богослов і ректор славетної Києво-Могилянської академії, автор “Духовного регламенту”, що фактично підкорив московську православну церкву волі царя, а не патріарха. Не оминає вона й постать Олександра Безбородька, сина генерального писаря Гетьманщини, який сягнув вершин влади, ставши канцлером Російської імперії.

Головне питання, яке ставить перед собою авторка: як трапилося, що українці опинилися серед тих, хто творив імперію, і яку саме відповідальність вони несуть за свою участь у цьому процесі?

Під час розмови з Жаданом Ліна Костенко висловила своє критичне ставлення до популістської тези про те, що українці, мовляв, збудували імперію, а отже, саме вони й повинні її зруйнувати.

“Усе переплетено у складний клубок. Мені необхідно докопатися до першопричини, збагнути істину, розумієте? Бо останнім часом все частіше лунають слова: “Та ми, українці, збудували їм імперію. Значить, ми її й розвалимо”. Але чи є це приводом для гордості, що саме ми брали участь у її будівництві? Це надзвичайно складне питання. Я зараз завершую роботу над книгою, де про це йдеться. Адже саме українець – наш піп Феофан Прокопович – підкинув Петру І ті ідеї, від яких ми й досі потерпаємо.”

“Безбородько – який мав величезний вплив! Саме він визначав внутрішню і зовнішню політику Російської імперії, керував усім. Безбородько, колишній клерк із Глухова, якого привезли [до Петербурга] як обдарованого юнака. Бо відчувався гострий брак кадрів, брак інтелекту. І Катерина хапала їх, розумієте?”

“А в нас розумних завжди було вдосталь. І потрібно розібратися, чому вони так вчинили? Як писав Маланюк: “в ньому ридав раб”. Але я переконана, що в тих, хто подався до російського дворянства, раб не ридав. Вони навіть не усвідомлювали, що є рабами”, – поділилася Ліна Костенко.

Сергій Жадан здійснив запис розмови з Ліною Костенко в листопаді 2024 року та в січні 2025 року для проєкту “Кругова оборона”. “Радіо Хартія” поширило прес-реліз, повідомляючи про вихід інтерв’ю у трьох частинах. Проте не надало пояснень щодо причин такої тривалої підготовки, що зайняла понад півроку.

У трьох епізодах розмови Ліна Костенко ділиться спогадами про безліч людей і подій, які трапилися на її життєвому шляху. Серед згаданих – Григорій Кочур, Микола Бажан, Дмитро Павличко, Микола Лукаш, Максим Рильський, Юрій Андрухович, Ярина Чорногуз та багато інших видатних поетів, письменників і перекладачів.

Avatar photo
Журналіст "Podii.net"

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image