Відкрийте для себе, завдяки яким видатним справам київська княгиня Ольга посідає почесне місце серед святих християнської церкви.
Щороку 11 липня Україна вшановує пам’ять однієї з найвидатніших жінок в історії нашої держави. Це київська княгиня Ольга – легендарна володарка Київської Русі, чиї діяння назавжди закарбувалися в народній пам’яті. За її неоціненний внесок у поширення християнської віри, Православна церква возвела Ольгу в ранг святих, прирівнявши її до апостолів.
Про те, чому її ім’я живе у віках і за що ми повинні її пам’ятати, у День княгині Ольги поділився своїми думками Акім Галімов, засновник проєкту “Реальна історія”, дослідник минулого і автор історико-документальних проєктів.
- Коли ж насправді відзначають День княгині Ольги: 11 чи 24 липня?
- Чим уславилася княгиня Ольга: основні віхи біографії
- Які фундаментальні реформи здійснила княгиня Ольга?
- Як пов’язані княгиня Ольга та голуби: відголоски давньої легенди
Коли ж насправді відзначають День княгині Ольги: 11 чи 24 липня?
Насправді, саме 11 липня є вірною датою, бо саме цей день згадується в літописах як день смерті княгині. Річ у тім, що раніше українські православні свята були тісно пов’язані зі старим стилем календаря, і це свято припадало на 24 липня. Але два роки тому Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, яким послуговується більшість православних церков світу, і все стало на свої місця. Тож, з огляду на вшанування пам’яті княгині, саме 11 липня є правильною датою відзначення Дня рівноапостольної княгині Ольги.
Чим уславилася княгиня Ольга: основні віхи біографії
Княгиня Ольга взяла на себе кермо влади після трагічної загибелі її чоловіка, князя Ігоря, і правила державою до досягнення повноліття їхнім сином Святославом, виконуючи обов’язки регентки. Можна сміливо стверджувати, що вона була одною з перших правительок-реформаторок на українських землях. Історики одностайно визнають величезний внесок Ольги у зміцнення та розбудову держави. Вона зуміла зберегти владу для свого сина, адже без її твердої руки та мудрості Русь, найімовірніше, розпалася б на розрізнені князівства.
Ольга стала першою княгинею на Русі, яка навернулася до християнства, прийнявши хрещення в самому Константинополі та активно сприяючи будівництву церков. Церква вшановує її як рівноапостольну за те, що вона заклала міцний фундамент для хрещення Русі, яке згодом здійснив її онук Володимир. Княгиню канонізували ще в далекому 1547 році.
Які фундаментальні реформи здійснила княгиня Ольга?
Історики виокремлюють кілька ключових реформ, які провела княгиня. Вона впорядкувала систему збору данини, на відміну від хаотичного здирництва часів Ігоря. Вона заснувала погости – адміністративно-судові центри, що сприяли розвитку торгівлі та правової системи. Запровадження чітких і зрозумілих правил викликало довіру у населення. Дослідники вважають Ольгу першою, хто започаткував на території держави фактичну систему оподаткування. Ольга ввела чіткий механізм збору данини у грошовій та натуральній формі, що забезпечило стабільні надходження до державної скарбниці, а також створила систему господарського обліку. Таким чином, державна казна регулярно і планово поповнювалася, що, безсумнівно, дало поштовх для розвитку держави.
Історик і публіцист Андрій Плахонін зазначає, що одним з найважливіших джерел інформації про Русь часів княгині Ольги є книга візантійського імператора Костянтина Багрянородного, у якій детально описано систему управління на території Русі та згадується збір податків. Історик Дмитро Гордієнко підкреслює, що данину сплачували салом, шкурами тварин, воском і, на жаль, навіть рабинями.