Переважна частина опитаних українців висловила своє несхвалення щодо можливої ситуації, коли в їхній громаді, замість обраного голови, центральна влада призначила б керівника військової адміністрації.
За даними соціологічного опитування, проведеного компанією “Соціополіс”, 67,7% респондентів не чули про законодавчу ініціативу, яка стосується обмеження термінів перебування на посаді міських голів.
Ця ініціатива передбачає, що особа, яка займала посаду міського голови два повні терміни, більше не зможе балотуватись на цю посаду.
Опитування показало, що більшість учасників—67,2%—погоджуються з думкою, що успішний міський голова має право балотуватися стільки разів, скільки забажає, а рішення про його повторне обрання повинні ухвалювати лише мешканці громади. Зазначимо, що вказане твердження частіше підтримують жителі сіл і селищ, а також жінки, у той час як чоловіки та мешканці обласних центрів висловлюють меншу згоду.
Цікаво, що респонденти, які висловлюють підтримку мерами, також позитивно оцінюють діяльність президента України Володимира Зеленського. Понад 67,8% опитаних вважають його роботу на посту президента більшою мірою позитивною. Така точка зору переважає серед жителів сіл і селищ, а також серед жінок і молоді. Натомість жителі обласних центів, чоловіки та особи середнього віку оцінюють політику президента гірше.
Значна частина опитаних—54,6%—не підтримала б призначення голови військової адміністрації замість обраного керівника місцевого самоврядування. Лише близько 29,7% висловилися позитивно або з готовністю прийняти таку пропозицію.
Лише 5,2% респондентів вважають, що голова їхньої громади зобов’язаний повністю підтримувати курс центральної влади, навіть якщо це шкодить інтересам громади. Натомість більшість—51,4%—вважають, що голова громади повинен мати власну думку та ініціативи, навіть якщо вони суперечать позиції центральної влади, проте завжди з урахуванням інтересів громади.
Що відомо про законопроєкт щодо мерів
У квітні колишній народний депутат Олександр Черненко опублікував текст законопроєкту, який пропонує обмежити терміни перебування на посаді міського голови.
Він зазначив: “Обмежити каденції – максимум дві протягом життя. Не поспіль. Ініціатива виглядає універсальною, але перш за все вдарить по тим, хто вже тривалий час займає посади на місцях. Якщо із цією ініціативою знайдуть підтримку, то на наступних місцевих виборах можемо побачити суттєві зміни в місцевій владі”.
Цікаво, що в законопроєкті прописано, що особа, яка на момент набрання чинності цього закону зайняла посаду міського голови два повні строки, більше не зможе балотуватися на цю посаду після набрання чинності закону.
На разі законопроєкт, згаданий Черненком, не зареєстрований на сайті Верховної Ради, хоча він оприлюднив його під назвою “Закон України про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо обмеження термінів перебування на посаді міського голови”.
Опитування українців
Більшість українців, а саме 78%, виступають проти відведення військових Збройних сил України з чотирьох областей, як це вимагає кремлівський лідер Путін.
Цю інформацію підтверджують результати опитування соціологічної служби Центру Разумкова, яке було проведене з 28 лютого по 6 березня 2025 року. Респондентів запитували, чи варто Україні йти на виконання умов для завершення війни.