Рада Європейського Союзу оприлюднила нові подробиці стосовно введення персональних санкцій, які було застосовано у відповідь на гібридну дестабілізаційну діяльність Росії проти держав ЄС і їхніх партнерів.
Джерело: пресслужба Ради ЄС, 20 травня.
Суть оновлень: ЄС введено нові обмеження щодо 21 фізичної особи та шести юридичних осіб, які причетні до дестабілізаційної діяльності Росії за кордоном.
Крім того, Рада ЄС надала можливість блокувати активи, пов’язані з агресивною діяльністю Росії. Це можуть бути, зокрема, судна, авіапарки, нерухоме майно, комунікаційне обладнання, а також фінансові транзакції установ, що займаються криптовалютами, якщо вони мають пряме чи непряме відношення до дестабілізаційних активностей.
У зв’язку з постійною російською кампанією маніпуляцій у медіа та спробою спотворити факти з метою дестабілізації сусідніх країн та Європейського Союзу, Рада ЄС отримала можливість призупиняти ліцензії на мовлення для російських медіа, які контролюються російськими посадовими особами, та забороняти їх діяльність на території ЄС.
Проте, ці заходи не заважають російським медіа здійснювати інші види діяльності в ЄС, зокрема проведення інтерв’ю.
До санкційного списку потрапили імена Віктора Медведчука, а також його сподвижників Артема Марчевського та Олега Волошина, які просували проросійську пропаганду, спрямовану на країни ЄС і Україну.
Зазначимо, що Медведчук і Марчевський, а також медіа-ресурс Voice of Europe, вже мали санкції ЄС з травня 2024 року. Поки що невідомо, в чому полягають поточні зміни.
Список також включає людей, яких підозрюють у спробах підриву демократичного політичного процесу в Німеччині та Естонії, зокрема Аліка Хучбарова і Ілью Бочарова, які вважаються оперативниками ГРУ, німецького блогера Томаса Рьопера, російську блогерку Аліну Ліпп, а також турецьку компанію AFA Medya та її засновника Гюсеїна Догру, Єлену Колбаснікову, Юлію Прохорову, Ростислава Теслюка і Андрія Харковського (частина з цих осіб вже згадувалася у журналістських розслідуваннях).
Також до списку потрапили Віктор Луговенко та інформаційна компанія African Initiative, яка поширює проросійські наративи в Африці; Жюстен Блез Тагу – керівник International Africa Media, та Михаїл Прудніков, які також активно просувають проросійські та антизахідні наративи на африканському континенті; Сільвен Афуа, що є засновником Black African Defense League, яку Франція розпустила в 2021 році через заклики до ненависті та насильства.
Серед юридичних осіб, що підпали під санкції, опинилися хостинговий сервіс Stark Industries разом із його директором Юрієм Некуліті і власником Іваном Некуліті. Існує думка, що вони забезпечували підтримку російським агентам, дозволяючи їм вести різноманітну дестабілізаційну діяльність проти ЄС та інших країн, включаючи дезінформацію і кібератаки.
Також до санкцій потрапили компанії, що займаються риболовлею, Norebo JSC та Murman Sea Food, які, як вважається, мають стосунок до шпигунських і диверсійних акцій, підтримуваних Росією, зокрема щодо підводних комунікаційних кабелів.
У списку також фігурує Головний радіочастотний центр та його директор Руслан Нестеренко, вважається, що він відповідальний за систематичне глушіння GPS-сигналу в повітряному просторі Балтії, що ставить під загрозу цивільну авіацію.
Запроваджені санкції включають блокування активів, заборону на в’їзд та транзит через межі ЄС, а також заборону для юридичних осіб і громадян ЄС надавати будь-які фінансові ресурси цим особам.
Ці заходи становлять частину серії пакетів, які обговорювали на засіданні 20 травня.
Зокрема, Рада ЄС затвердила 17-й пакет санкцій проти Росії через її військові дії в Україні, а також окремі санкції слід за використанням хімічної зброї проти України.