Фото колаж Podii.net.
Сполучені Штати мають намір інвестувати майже трильйон доларів у збереження, технічне забезпечення та оновлення своїх ядерних потужностей у найближчі десять років. Такий обсяг фінансування перевищує бюджети багатьох інших урядових структур. Про це повідомляє Axios.
Уточнюється, що загальна вартість ядерних програм Міністерств оборони та енергетики США на період 2025–2034 років становитиме 946 мільярдів доларів.
«Незаплановані величезні витрати, які з’явилися у звіті, свідчать про те, що повернення до масштабного виготовлення ядерної зброї у стилі минулого вже неможливе», — зазначив Грег Мелло, керівник Лос-Аламоської аналітичної групи, яка займається спостереженням за діяльністю об’єктів Національної адміністрації ядерної безпеки.
Він підкреслив, що навіть додаткові сотні мільярдів доларів не зможуть оперативно забезпечити стабільне виробництво зброї. Система залишається обмеженою і потребує років для виходу на стабільну потужність, якщо це взагалі можливо.
Згідно з даними Бюджетного комітету США, близько 12% майбутніх оборонних витрат буде спрямовано саме на закупівлю ядерних озброєнь. Це означає, що Міноборони доведеться робити жорсткий вибір між окремими проектами й ініціативами.
Керівник Асоціації з контролю над озброєннями Деріл Кімбелл також зауважив, що стрімке зростання витрат відволікає увагу від актуальних потреб суспільства та інших ключових пріоритетів у сфері безпеки.
Поряд з цим, представники бізнесу переконані, що держава могла б досягти більшої ефективності.
«Ми бачимо очевидну необхідність у тому, щоб уряд США активніше взаємодіяв із приватними компаніями, особливо в темі ядерного стримування», — поділився думкою Джей Сі Бтайче, засновник компанії Fuse, у коментарі для Axios.
За його словами, Fuse має намір стати провідною силою у сфері безпеки, пов’язаної з ядерними технологіями.
«Якщо не змінити підхід, витрати лише продовжать зростати, а терміни реалізації проєктів — затягуватися. Країна просто не має ресурсу для такого розвитку подій», — наголосив Бтайче.
Останні події щодо ядерної небезпеки
Журналіст і колишній військовий з Великої Британії Хеміш де Бреттон-Гордон раніше висловив припущення, що використання ядерної зброї може стати останньою опцією для Путіна у війні проти України. На його думку, погрози кремлівського лідера мали на меті залякати партнерів Києва і знизити їхню підтримку, однак цього не сталося.
У зв’язку з цим експерт вважає, що російський диктатор може вдатися до застосування тактичної ядерної зброї, але це ще можна попередити. Він переконаний, що Велика Британія має розмістити на своїй території американські тактичні боєголовки, аби стримати ризик глобального конфлікту.
У свою чергу, українська посол у США Оксана Маркарова прокоментувала погрози з боку російського лідера. Вона заявила, що до його слів слід ставитися серйозно.
«У нинішній ситуації не так важливо, як ми тлумачимо його висловлювання. Варто просто приймати їх як реальну загрозу. Йдеться не лише про небезпеку для України, а й для всіх, хто вірить у мирне співіснування народів», — підкреслила дипломатка.