Зеленський залишається серед найпопулярніших політичних фігур в Україні.
Колаж Podii.net. Скриншот.
Більшість українців — 71% — виступають проти організації виборів одразу після досягнення перемир’я, навіть якщо будуть надані гарантії безпеки.
Такі результати були оприлюднені Київським міжнародним інститутом соціології, що провів дослідження в період з 2 по 12 травня 2025 року.
На запитання: “Уявімо, що встановлено режим тиші, і при цьому Україна отримує серйозні гарантії безпеки — більше озброєння, присутність європейських миротворців тощо. Чи потрібно у такій ситуації проводити вибори?”, більшість респондентів відповіли негативно.
Згідно з опитуванням, 71% висловилися проти виборів після досягнення перемир’я. Їхня позиція полягає в тому, що голосування слід проводити лише після остаточного завершення війни та укладення мирної угоди. У березні 2025 року аналогічну думку поділяли 78% опитаних. Водночас 13% підтримали ідею виборів одразу після припинення вогню (у березні таких було 9%), а ще 12% вважають, що вибори варто провести вже зараз, незалежно від військової ситуації (проти 10% у березні).
Опитування засвідчило, що у всіх регіонах країни превалює негативне ставлення до можливості виборів. Найвищий рівень опору — в західних областях. Найменше противників — на сході, але навіть там більшість не підтримують таку ініціативу.
Також респондентів запитували про рівень довіри до чинного президента. За даними КМІС, на початку травня 74% громадян висловлювали довіру Володимиру Зеленському, тоді як 22% не довіряли.
У порівнянні з березневим опитуванням, показник довіри зріс: тоді підтримка президента становила 69%, а частка недовіри — 28%. Отже, індекс довіри збільшився з 41% до 52%.
За оцінками соціологів, ставлення до можливості виборів тісно корелює з рівнем довіри до президента. Серед тих, хто не довіряє главі держави, понад половина — 57% — підтримують ідею виборів, тоді як 38% виступають проти навіть у разі безпечного перемир’я.
Серед тих, хто довіряє Зеленському, 82% не підтримують ідею виборів, тоді як 15% її схвалюють.
інфографіка КМІС.
Ситуація з виборами президента
Згідно з чинним українським законодавством, чергові президентські вибори мали пройти в березні 2024 року. Проте через повномасштабну війну було запроваджено воєнний стан, який унеможливлює проведення виборчого процесу.
Колишній президент США Дональд Трамп нещодавно закликав до проведення президентських виборів в Україні вже зараз. У відповідь на це низка європейських лідерів висловила незгоду з такою позицією.
Новопризначений канцлер Німеччини Фрідріх Мерц наголосив, що Основний Закон України не допускає проведення виборів у період війни. Також він підтвердив, що Зеленський залишається законно обраним президентом країни.