24 квітня: яке церковне свято відзначають, значення Молченської ікони і в чому її сила

24 квітня: яке церковне свято відзначають, значення Молченської ікони і в чому її сила

Яке духовне свято припадає на 24 квітня за обома календарними стилями, що не варто робити в цей день, а також у кого сьогодні іменини.

За новоюліанським календарем 24 квітня віряни вшановують пам’ять святого Сави Стратилата разом із 70 мучениками, преподобного Саву Печерського, а також шанують чудотворний образ — Молченську ікону Пресвятої Богородиці. Цей день також припадає на Світлий четвер. Далі — про традиції, прикмети, заборони цього дня, а також про те, як його відзначають ті, хто дотримується юліанського стилю.

З 2023 року Православна церква України використовує новий календар — новоюліанський, що призвело до переносу фіксованих дат на 13 днів назад. Проте деякі громади залишилися на старому (юліанському) стилі, що дозволено для парафій і монастирів.

Свято за новим стилем 24 квітня

У цей день православні християни згадують мученика Саву Стратилата, подвижника Саву Києво-Печерського і прославляють Молченську ікону Божої Матері.

Сава Стратилат жив у III столітті. Він був мужнім воєначальником, що відкрито сповідував християнську віру і допомагав тим, хто опинився у скруті. Завдяки щирій вірі він отримав дар зцілення і чудотворення.

Коли імператор Авреліан дізнався про віру Сави, намагався змусити його відмовитися від Христа. Після відмови воїна почали катувати, однак тіло його залишалося неушкодженим. Сімдесят солдатів, вражені побаченим, також навернулися до віри. Усі вони були страчені, а Саву кинули в темницю, де він помер, залишаючись вірним до кінця.

Про життя Сави Печерського відомо небагато. Він жив у XIII столітті і подвизався у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Його іменують чудотворцем, а день пам’яті відзначається 24 квітня — у день спільного вшанування із Савою Стратилатом.

Молченська ікона Богородиці — головна святиня однойменного монастиря, розташованого в Путивлі (Сумщина), і одна з найшанованіших святинь на північному сході України.

Ікона вперше явилася 1405 року на болоті Молче, де колись ховалися ченці від татаро-монгольської навали. Образ з’явився на дереві, і його побачив місцевий бортник, який також почув небесний голос про необхідність звести на цьому місці храм. Після цього люди зібралися на молитву, й дехто навіть отримав зцілення.

Спершу на місці з’явлення поставили каплицю, пізніше звели храм на честь Різдва Богородиці. Поступово виникла Молченська пустинь, яку згодом зруйнували татари. Образ перенесли у Великий Молченський монастир, однак оригінал ікони згорів у пожежі. Зберігся перший список (копія) 1724 року, який також прославився чудесами.

У 1923 році, після закриття монастиря, ікона зникла. У 1969 році місцева вдова передала священнику Георгію стару ікону, яка згодом виявилася Молченською. Довгий час вона зберігалася в будинку священика, а з 1995 року перебуває в новоствореній Молченсько-Путивльській обителі, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці. Образ славиться своєю чудодійною допомогою.

Свято за старим стилем 24 квітня

За юліанським календарем 24 квітня — день вшанування святителя Антипи, єпископа Пергамського. УНІАН раніше повідомляв про значення цього дня і пов’язані з ним традиції.

Цього дня, як за новим, так і за старим стилем, триває Світлий тиждень, і 24 квітня — Світлий четвер. Віряни продовжують прославляти Воскреслого Христа, у храмах тривають святкові служби, відкриті Царські врата, звучать радісні піснеспіви. Люди вітають одне одного зі святом і моляться з подякою.

Народні прикмети на 24 квітня

Народна традиція називає цей день Євсеєвим — на честь мученика Євсевія. З цим днем пов’язують прикмети, що передвіщають погоду і врожай:

  • якщо день видався спекотним — червень буде прохолодним;
  • з’явилися сережки на березі — час сіяти овес;
  • багато комарів — буде рясний урожай вівса;
  • пішов дощ — на добрий урожай жита;
  • зацвіла черемха — готуйся до похолодання.

Також вважається, що після цього дня можливі ще 12 ночей з заморозками.

Чого варто уникати 24 квітня

У день церковного свята не варто лаятися, влаштовувати гучні застілля, переїдати. Церква застерігає від заздрості, жадібності та лінощів.

Згідно з народними уявленнями, сьогодні не варто розпочинати нові справи — вони не принесуть користі. Не слід позичати чи рахувати гроші — це може призвести до збитків. А ще не варто відмовляти у допомозі — це вважається поганою прикметою, що може накликати нестатки.

Що варто зробити в цей день

Сава Стратилат вважається захисником військових. До нього звертаються з проханнями про духовну міць, терпіння і витримку.

Молченську ікону Божої Матері шанують як заступницю від ворожих нападів, вона допомагає в одужанні від хвороб, охороняє від вогню. Особливо моляться перед нею ті, хто страждає на психічні або нервові розлади, адже відомі випадки чудесного зцілення.

Avatar photo
Редактор

Сидоренко Ю.

Події Новини - podii.net
Додати коментар

CAPTCHA ImageChange Image